Nowy Rok to postanowienia i zmiany. Nam Nowy Rok przyniósł informację o zmianie samochodów egzaminacyjnych w WORD-ach. Już od jakiegoś czasu w kuluarach środowiska krążyła informacja o planowanej zmianie pojazdów na kategorię B w województwie Mazowieckim. Informacja jest już potwierdzona na stronie Warszawskiego WORD. Zmiana dotyczy dopiero roku 2020. Natomiast my uważamy, że to JUŻ. Dlaczego? Ponieważ rok minie „o tak szybciutko”. Mamy początek stycznia, a jako firma już myślimy o III kwartale roku i przyszłym roku.

Co oznacza zmiana pojazdów egzaminacyjnych w WORD dla przyszłego zdającego? I dlaczego to TYLKO rok?

Przede wszystkim oznacza dla przeciętnego zdającego panikę.

Czy przypadkiem nie zmienią zającemu auta na takie, na którym nie uczył się jeździć. Czy zdąrzy przed zmianą aut, skoro tworzą się kolejki?

Prowadzimy firmę od 9 lat, przeżyliśmy już 2 zmiany samochodów i kilkanaście zmian przepisów dotyczących szkolenia, egzaminowania lub spraw dotyczących osób ubiegających się o prawo jazdy. Zwykle nie mówi się w mediach o planowanych rewolucjach na rok przed. Dopiero gdy robi się „gorąco” media zaczynają rzucać w eter informacje i wtedy Szkoły Jazdy są oblegane. Dosłownie po jednym bloku informacyjnym w TV telefon dzwoni bez przerwy, a skrzynka e-mailowa jest zapełniona.

Normalne jest to że w sezonie (ciepła pora roku od marca do września) w szkołach jazdy jest bardzo duży ruch. Spowodowane jest to tym, że ludzie wolą robić kurs gdy pogoda jest lepsza, a uczniowie mają wolne. Normalne jest również, że co roku nowy rocznik młodzieży kończy 18 lat i może przystąpić do kursu na prawo jazdy. Natomiast media powodują, że pojawia się dodatkowa fala chętnych, takich co się dowiedzieli i postanawiają zrobić szybciutko prawko. Dodatkowo osoby, które zaczęły kurs kilka lat temu i przerwały z różnych przyczyn, postanowiły jednak szybciutko zrobić prawko „bo zmiana auta ich zmotywowała, a zaczynali przecież na Hyundai-ach i nie chcą „tracić” tego co się do tej pory nauczyli.

My przyjmujemy tyle osób ile możemy wyszkolić bez większego opóźnienia, znamy swoje moce przerobowe.

Po kursie taka osoba idzie do WORD zdać egzamin, a tam zaczynają się kolejki. Przy zapisach często słychać „termin oczekiwania na egzamin miesiąc”. W  Warszawie są trzy ośrodki WORD, a szkół jazdy około 120, wiec gdzieś ci ludzie muszą się skumulować.

Biorąc pod uwagę „złośliwego” egzaminatora, złą pogodę, zagapienie, zły dzień i zwykły niefart (bo przecież sami jesteśmy przygotowani bardzo dobrze), to wydłuża nam się czas oczekiwana na kolejny egzamin, a rok 2020 jest coraz bliżej. Uczyliśmy się na Hyundai-ach i chcemy na nich zdać. Owszem kilka miesięcy po zmianie auta w WORD będzie jednen lub dwa samochody marki Hyundai dostępne na egzaminie, ale jak mocno będą oblegane? Odpowiadamy: bardzo.

Co zrobić żeby wykonać kurs na spokojnie? Jedna rada to: zacząć kurs jak najwcześniej i niczym się nie przejmować :)

Oczywiście kurs na prawo jazdy można zrobić  w jeden lub dwa miesiące jak ogłaszają się szkoły jazdy. Ale trzeba nie pracować, nie uczyć się, mieć czas miedzy 10.00 a 14.00, gdy cała reszta ludzkości pracuje lub uczy się albo nie zajmuje dziećmi w domu podczas gdy małżonek jest w pracy, a teściowa akurat nie ma rehabilitacji i zostanie z małym brzdącem w domu. My też jesteśmy ludźmi i w sobotę chcemy skończyć pracę o 14.00, w niedziele pojechać na działkę lub w tygodniu nie pracować od 5.00 do 23.00, a od 8.00 do 16.00. Oczywiście takie osoby nie spotykają nieprzewidziane sytuacje, wyjazdy weekendowe, choroby i inne. A ich instruktor codziennie ma czas we wskazanej godzinie przez kursanta o 17.00 i z nikim innym nie chciałby też o 17.00 jeździć. No i najważniejsze zakładają, że 30h im starczy, bo pojmą sztukę prowadzenia samochodu w mik. Na pewno wszyscy mają tak komfortową sytuację i szczególny talent do nauki jazdy.

Dlatego radzimy kurs zrobić na spokojnie. Zacząć dziś, nie zwlekać na lepszy moment, lepszą pogodę, wakacje, albo twierdzić „zdarzę”. My już kilka lat siedzimy w tym i wiemy jak to wygląda. Cała procedura z „prawkiem” od pierwszego telefonu do szkoły jazdy do odebrania prawa jazdy w urzędzie trwa średnio pół roku. Czemu? Telefon. Wybór kursu teoretycznego (żeby dni pasowały), badania lekarskie, wyrobienie nr PKK, odbycie wszystkich wykładów, rozpisanie jazd, planowe zakończenie jazd, egzamin wewnętrzny teoretyczny, wewnętrzny praktyczny, odpięcie nr PKK, i zapis na egzamin Państwowy teoretyczny i dopiero praktyczny. Osobom zdeterminowanym bez zobowiązań zajmuje to 1,5 miesiąca, osobom uczącym się (przecież co chwile są klasówki, sprawdziany, próbne matury, próby do poloneza, osiemnastki znajomych) lub pracującym (szef kazał zostać, wywiadówka u dziecka, fitness, paznokcie, trening itd.) zajmuje to właśnie około do 5 do 8 miesięcy. Średnia wychodzi nam pół roku.

A co jeśli jednak przytrafi się nowy samochód na egzaminie?

Nasza szkoła przy każdej zmianie samochodów zanim nastąpił ten kluczowy dzień w WORD’zie już miała na stanie minimum jedno auto. Więc zawsze można wziąć jazdy uzupełniające na nowym pojeździe. Mało tego uważamy, że jeśli ktoś potrafi jeździć i „czuje to” to pojedzie każdym autem po 1h zapoznaniu z nowym wyglądem nowego auta.

Może i tekst napisaliśmy kąśliwie. Ale my jesteśmy szczerzy. Nie mamimy i nie udajemy. Wolimy wcześnie na spokojnie przedstawić wszystko i mieć możliwość skupienia się na przekazaniu państwu wiedzy, a nie być poganiani presją czasu. A to że będzie spiętrzenie osób na egzaminie nie zależy od nas. I mimo szczerych chęci nie przyspieszymy każdemu kursu „bo terminy” jedyne co się ciśnie wtedy na usta „trzeba było wcześniej” (wykluczając osoby które nie mogły, bo dopiero uzyskały odpowiedni wiek do rozpoczęcia kursu) albo „proszę nie siać paniki” zda Pan Pani i na nowym o ile zechce słuchać, myśleć i ćwiczyć.

Przy okazji przypominamy, że planowana jest też zamiana przepisów dotycząca „młodych kierowców” w 2020 roku, a przy zmianach aut, cena kursu zawsze idzie w górę.

Drodzy Państwo zapraszamy na kursy już dziś i prosimy nie zwlekajcie. Sezon na robienie kursu na prawo jazdy zaczyna się już za 6 tygodni. Ale my zapraszamy już dziś.

Harmonogram najbliższych kursów >> https://naukajazdygoclaw.pl/terminy-kursow

Ekipa OSK Nauka Jazdy Gocław.

10.01.2019